Oktoberfest – największe święto piwa

Oktoberfest to największy festyn folklorystyczny na świecie organizowany cześć piwa. Odbywa się w bawarskiej stolicy, Monachium, położonej jest w południowych Niemczech. Festyn organizowany co roku pod koniec września i trwa do początku października. Przyciąga miejscowych, obywateli z różnych regionów Niemiec, a nawet przyjezdnych z innych państw.

Podczas tego wydarzenia wypija się około 5 milionów litrów piwa, a przeciętna liczba odwiedzających wynosi ok. 6 milionów osób. Piwo podaje się tam w tradycyjnych litrowych kuflach.

Oktoberfest trwa minimum 16 i maksymalnie 18 dni. Jego długość zależy od tego czy jest przedłużony do Święta Zjednoczenia Niemiec.

Na festiwalu znajdziemy 14 dużych namiotów piwnych, w których mieści się od tysiąca do 4 tysięcy osób. Oprócz tego stoi tam 21 namiotów z jedzeniem. Namioty są zawsze zapełniane w ekspresowym tempie. Gdy pogoda sprzyja można skorzystać także z ogródków piwnych.

Oktoberfest oferuje najlepsze piwo, smaczne jedzenie, świetną zabawę i niepowtarzalny klimat.

Oktoberfest – historia

Oktoberfest odbywa się nieprzerwanie od 1810 roku. Pierwszy Oktoberfest miał miejsce w Monachium za sprawą bawarskiego księcia Ludwika, który z okazji swojego ślubu zorganizował wyścigi konne. Impreza odbyła się 17 października, stąd właśnie nazwa Oktoberfest.

To wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i spodobało się wielu osobom, dlatego też powtórzono je rok później.

Miejsce, w którym odbywała się impreza nazwano Theresienwiese, czyli “polami Teresy”, na cześć księżnej. Oktoberfest świętuje się tam do dziś.

Oktoberfest – tu króluje piwo

Oktoberfest - tu króluje piwo

Piwo jest zdecydowanie najważniejszym punktem festiwalu Oktoberfest.

Piwa sprzedawane podczas tego wydarzenia zawierają więcej alkoholu normalnie. Na przykład Hofbräu może pochwalić się aż 6,3 procentami alkoholu w butelce.

Wedle przepisów Oktoberfestu swoje piwo serwować mogą jedynie monachijskie browary, które warzą zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości z 1487 roku i podobną normą niemiecką z 1906 roku.

Poniżej przedstawione piwa to jedyna piwa podawane na festiwalu. Zostały ułożone według rankingu od najlepszego do najgorszego smakowo:

Hacker-Pschorr

Piwo to zawiera 5,8 % alkoholu. Wyróżnia się bursztynową barwą podczas nalewania. Ten gatunek pojawiał się na Oktoberfeście już w XIX wieku.

Cechuje je połączenie tradycyjnych gatunków chmielu i aromatu melona, drewna cedrowego, mlecznej czekolady i surowej szynki.

Augustiner

Jest to jedyne piwo, którego nie można nabyć w całych Niemczech a jedynie w Monachium i jego okolicach. Augustiner rozlewany jest na Oktoberfeście z drewnianych beczek. Ten rodzaj piwa jest lekki, a na jego aromat składają się między innymi kandyzowane cytryny, banan, zioła i chmiel.

Löwenbräu

Jest łagodne, czuć w nim lekką nutę goryczy oraz wyraźny smak chmielu.

Paulaner

Charakteryzuje się nieco ciemniejszą barwą niż reszta piw na festiwalu. Piwo ma wyraźny aromat i wyczuwalnym posmakiem chmielu. Czuć w nim aromat ciastek i mlecznej czekolady.

Hofbräu

Smak tego piwa jest dobry, ale niczym się nie wyróżnia. Podczas konsumpcji można poczuć przyjemny smak goryczy i aromat ciastek, słomy i kwiatów.

Spaten-Franziskaner-Bräu

To piwo ląduje na ostatnim miejscu, ponieważ, mimo dobrego pierwszego wrażenia, nie zapada w pamięć. Charakteryzuje się nutą goryczy i delikatnym chmielowym smakiem. Do tego czuć nutę banana i mlecznych ciasteczek, trochę śmietankowych tonów i dodatek cytryny.

Tradycje piwne

Tradycje piwne

Popularną tradycją otwierającą Oktoberfest jest wybijanie szpuntu z pierwszej beczki Oktoberfest Bier przez burmistrza Monachium. Krzyczy on wówczas „O’zapft is!”, co znaczy “Odszpuntowana!”. Obowiązkowym punktem otwarcia festynu są również armatnie salwy.

Duże wrażenie, szczególnie na przyjezdnych, robią kelnerzy i kelnerki ubrani w charakterystyczne, tradycyjne stroje. Wyróżnia ich niesamowita umiejętność noszenia piwa. Wśród nich znajdziemy mistrzynię w tej dziedzinie, Anite Schwarz, która potrafi za jednym razem przenieść aż 19 litrowych kufli.

Oktoberfest – jedzenie

Jak wiadomo Niemcy uwielbiają mięso, znani są przecież głównie z picia piwa i jedzenia kiełbasek. Na imprezie nie może, więc zabraknąć tłustego mięsa, pieczywa i słodkości.

Co można zjeść na słynnym festiwalu piwa?

  • Golonka Schweinshaxe,
  • Pieczony kurczak Hendl,
  • Brotzeit Brettl, czyli talerz regionalnych serów i wędlin,
  • Obazda, czyli bawarskie smarowidło na chleb. Przygotowywana jest z sera Camembert, cebuli, papryki, masła, a czasem również piwa,
  • Precle,
  • Różnego rodzaju słodkości jak np.: orzeszki w karmelu lub owoce w czekoladzie.

Tradycyjny ubiór

Tubylcy ubierają się zazwyczaj w tradycyjne dla krajów i regionów niemieckojęzycznych stroje, zwane Trachten.

Kobiety chodzą w kolorowych sukniach znanych jako Dirndl. Mężczyźni zaś najczęściej pojawiają się w skórzanych spodniach zwanych Lederhosen oraz kapeluszach.

Specjalny ubiór jest bardzo doceniany, pomaga podtrzymać tradycje oraz nadaje wyjątkowego klimatu podczas festiwalu.